Relacje z konferencji
2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 

KNWS'X

7-11 czerwca 2010 r.
Świnoujście

W dniach 7-11 czerwca 2010 w ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym Ministerstwa Sprawiedliwości "Temida" w Świnoujściu odbyła się już siódma Konferencja Naukowa oraz Warsztaty Szkoleniowe Instytutu Informatyki i Elektroniki "Informatyka - sztuka czy rzemiosło" KNWS'X. Współorganizatorem Konferencji był Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a patronat nad konferencją tradycyjnie już objęli: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego i Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Po raz pierwszy patronat nad konferencją objął IBM Polska, co niewątpliwie świadczy o wysokim poziomie naukowym i prestiżu Konferencji.


Otwarcie Konferencji przez Prof. M. Adamskiego


Na Konferencji zaprezentowano ponad 50 referatów naukowych, z których najlepsze zostaną opublikowane w renomowanych czasopismach naukowych. W śród uczestników konferencji znaleźli się zarówno pracownicy Wydziału Elektrotechniki Informatyki i Telekomunikacji jak i przedstawiciele wielu innych polskich ośrodków naukowych. W czasie Konferencji odbyły się trzy sesje specjalne. Dwie z nich były organizowane wspólnie z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie Wielkopolskim. Poruszały one tematykę kryptografii i technologii mobilnych. Trzecia sesja specjalna została zorganizowana przez Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Składała się ona z dwóch części i prezentowała różnorodną tematykę związaną z działalnością Urzędu, m.in. telewizji cyfrowej oraz szerokopasmowego, bezprzewodowego dostępu do Internetu.


Uczestnicy Konferencji



Wystąpienia


Tradycyjny element Konferencji stanowił "Wieczór z Mistrzem". W tym roku, jako gość specjalny, swój wykład wygłosił Prof. dr hab. Maciej M. Sysło z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystąpienie dotyczyło mechanicznych urządzeń do liczenia i przybrało bardzo nietypową, aczkolwiek interesująca formę. Było ono połączone z prezentacją eksponatów muzealnych, pochodzących z prywatnej kolekcji Profesora. Forma taka bardzo podobał się uczestnikom Konferencji, gdyż nie tylko mogli poznać historię tych urządzeń, ale również popróbować wykonania obliczeń z ich wykorzystaniem.


Prof. M. Sysło w roli Mistrza


Część szkoleniowa Konferencji składała się z dwóch warsztatów. Pierwsze warsztaty "Czy warto jest znać IBM Rational Team Concert?" zostały zorganizowane wspólnie z IBM Polska i zostały poprowadzone przez ekspertów z tej firmy. Miały one na celu zapoznać uczestników z możliwościami platformy Jazz, wspierającej pracę zespołową przy produkcji oprogramowania. Drugie warsztaty "Celność podejmowania decyzji" zostały zorganizowane w dość luźnej formie. Celem tego warsztatu było głownie popracowanie nad celnością… oraz dobra zabawa.


Warsztaty Szkoleniowe prowadzone przez ekspertów z IBM Polska


Pomiędzy sesjami zaprezentowane zostały również możliwości nowoczesnych urządzeń pomiarowych firmy Tektronix. Prezentacja, wykonana przez przedstawiciela firmy Tespol, składała się z wygłoszenia referatu oraz wystawy aparatury pomiarowej.


Prezentacja aparatury pomiarowej


W ramach Konferencji odbył się również panel dyskusyjny, którego tematem było nauczanie Informatyki. Konferencja zakończyła się uroczystym wręczeniem nagród laureatom konkursu na najlepszy referat. Na końcu, nie można wspomnieć o sponsorach, którzy w dobie kryzysu ekonomicznego wsparli organizację Konferencji. Były to firmy: IBM Polska Sp. z o.o., ADB Polska Sp. z o.o., Tespol Sp. z o.o., Calmet Sp. z o.o. oraz StramSoft Sp. J.

Arkadiusz Bukowiec

 

UZ IIE